My při pobytu na tvrzi většinou pracujeme. Vy jste tu ale na odpočinek, tak vám poradíme, kam i my rádi vyjedeme do blízkého okolí, které nabízí krásnou laskavou českou pošumavskou krajinu. Za vesnicí je les i louka, krásné ve své čistotě a obyčejnosti.

Máme to kousek (5 km pěšky přes les nebo autem na parkoviště pod hradem) na krásnou zříceninu hradu Helfenburk. Kromě prohlídky si zde můžete domluvit i přespání. Slavnému dudákovi Švandovi se zde dokonce zjevili čerti, tak opatrně!

Na kole by vás mohly bavit výlety do vesnic plných selského baroka zednického mistra Jakuba Bursy, který hojně tvořil v okolí Vlachova Březí, kde žil.

Na koupání jezdíme do krásného prvorepublikového koupaliště ve Volyni. Mnoho se tam od těch dob nezměnilo, snad jen moderní zázemí a stánek plný nezdravých dobrot a dobrého pití. Přes léto se tu pořádají i kulturní akce a plavecký memoriál.

Další koupaliště, tentokrát lesní, je ve Vlachově březí.

Krásný rašelinný rybník s malou písčitou pláží je v Křišťanovicích, kousek za Prachaticemi. Je to jedno z nejkrásnějších přírodních koupališť. Bouda u Josefa a Adélky občas pořádá představení či letní kino.

Tajemné místo zvané Boží kameny je jedno z nejsilnějších energetických míst v Čechách. Zkuste si načerpat novou energii krátkým výletem.

Pramen pitné vody a kostel obklopený křížovou cestou v lese najdete kousek od vedlejší vesnice Střítež. Jmenuje se Dobrá voda.

Ve středověkém mlýně v Hoslovicích se natáčelo několik filmových pohádek. Nedaleké Hoštice jsou zase dějištěm filmu Slunce, seno a jahody. Jména okolních vesnic a měst vám mohou připomenout Švejkovu budějovickou anabázi: Putim, Štěkno, Strakonice, Volyně, Dub, Vodňany, Protivín, Putim, Písek.

Městskou architekturou vás určitě uspokojí nedaleké Prachatice a Písek.

Do centrální Šumavy a jejího národního parku je to coby kamenem dohodil.